Najlepsze cechy charakteru Koniarza...? Cz. 1.

Każdy z nas wie, że to w jaki sposób żyjemy, odnajdujemy się w rzeczywistości, jacy ludzie nas otaczają zależy od naszego usposobienia. Jak to wygląda z perspektywy koni? Jak one chciałyby żeby "wyglądał" idealny koniarz?


Po pierwsze świadomość cech charakteru. Żeby współpraca mogła być efektywna musimy w pierwszej kolejności być świadomi swoich predyspozycji oraz ułomności. Nie ma tutaj miejsca na oszukiwanie, należy pracować nad sobą na tyle aby rozwijać cechy pozytywne, a negatywne niwelować. Ponadto jako lider musimy znać swój zespół abyśmy mogli dobierać odpowiednie techniki motywacji, pochwał i organizować pracę w najbardziej sprzyjających warunkach. Dlatego też nasze działanie powinno zacząć się od dokładnej analizy charakteru konia, z którym mamy zamiar pracować aby mogło być to możliwie jak najprostsze dla obu stron. Niektóre osobniki będą potrzebowały więcej czasu niż reszta, a inne rozbicia zadań na czynniki pierwsze aby małe sukcesy były motywacją do dalszych działań. Wszystko zatem zależy od predyspozycji charakterologicznych więc dopóki nie dowiemy się w jaki sposób działają i postrzegają świat nasze konie to nie uda nam się stworzyć odpowiedniego, indywidualnego planu wspólnej pracy.

Po drugie największe oczekiwania stawiamy zawsze wobec siebie. Dobry przywódca pracę zaczyna od siebie, ponieważ dyktując warunki musimy jednocześnie dopasowywać się do zespołu aby przedstawione zadania były prostsze do wykonania. Nasz koń zechce z nami współpracować dopiero, kiedy stanie się to dla niego wystarczająco łatwe, oczywiste i zachęcające. Musimy być dla niego klarowni i wyrozumiali, a wtedy wykaże się zaangażowaniem. Ponadto nie możemy zapominać o tym, że to wszystko musi być dla konia odpowiednio interesujące. Żaden osobnik nie zechce z nami współpracować jeśli okaże się to dla niego nużące bądź nieciekawe. Musi on jednocześnie zrozumieć nasze postępowanie i uznać wskazaną drogę za właściwą.

Po trzecie opanowanie. Jesteśmy w stanie zaufać tylko tym, którzy są dla nas przewidywalni i możemy czuć się w ich towarzystwie bezpiecznie. Konie zawsze wymagają od nas spokoju oraz możliwości do zbudowania relacji. Jako lider musimy zachowywać zimną krew i absolutnie nie wolno nam podejmować decyzji pod wpływem emocji. W związku z tym jeśli mieliśmy ciężki, stresujący dzień, jesteśmy zdenerwowani czy też zbytnio czymś podekscytowani koń najprawdopodobniej nie będzie czuł się komfortowo w naszym towarzystwie ponieważ będzie to wywoływało w nim niepokój w związku z podwyższoną energią naszego ciała. Nigdy nie zechcą powierzyć nam swojego życia jeśli nie będą pewne czego mogą się po nas spodziewać, a ponieważ podstawą do zbudowania zaufania jest nasze opanowanie to musimy wykazywać się jak największym spokojem i samokontrolą w ich obecności.

Po czwarte empatia. Żeby w odpowiedni sposób poprowadzić konia musimy umieć dostrzegać w jakim stanie aktualnie się znajduje. Jeśli nie będziemy potrafili określić czy zwierzę odczuwa niepokój, niezadowolenie, znudzenie, satysfakcję czy nas rozumie czy też nie to nie będziemy w stanie wykonywać kolejnych kroków i w takim układzie nigdy nie uda nam się stworzyć odpowiednich warunków do efektywnej nauki czy wspólnej zabawy. Umiejętność wyczuwania poziomu energii jest niezwykle istotna i należy ją bezustannie rozwijać, w przeciwnym razie nigdy nie będziemy w stanie zbudować jakichkolwiek relacji ze zwierzakiem.

Po piąte cierpliwość. Z natury oczekujemy szybkich reakcji i odpowiedzi zgodnych z naszymi oczekiwaniami. W zależności jednak od charakteru oraz nastawienia, konie wymagają od nas samokontroli i umiejętności czekania na rezultaty. Jeśli widzimy, że nasz koń się stara to absolutnie nie wolno nam go poganiać, ponieważ zazwyczaj będzie to wywoływało odwrotną reakcję do pożądanej. Wypracowanie tej cechy jest niezwykle trudne, ponieważ otaczający nas świat pędzi z zawrotną prędkością, a my sami chcielibyśmy często zbyt wiele jak najkrótszym czasie.


A Ty? Czy pielęgnujesz w sobie te dobre cechy? Starasz się być coraz lepszym dla swojego konia? <3

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie